ÖKÜZGÖZÜ

Öküzgözü, kökeni Elazığ ve Malatya olan, bu bölgede Eylül ortasından ve Ekim ortasına kadar olgunlaşan iri taneli, koyu siyah renkli en değerli şaraplık üzüm cinslerindendir. Öküzgözü, bu bölgede binlerce yıl boyunca Ermenilerce sofralık ve şaraplık üzüm olarak değerlendirilmiştir.

Asiditesi yüksek, tanenleri yumuşak şaraplar veren bu üzüm cinsinin en belirgin aromaları, kırmızı meyveler (kiraz, vişne, reçelimsi), karadut, kızılcık ekşisi ve topraksı kokulardır. Şarapları dengeli, zengin ve zarif olur. Hem genç şarap, hem de yıllanabilen şarap yapımına uygundur. Meşe fıçıyla uyumludur.

Sahip olduğu kalite potansiyeli dolayısıyla Öküzgözü üzümü üzerinde 1995’te başlatılan çalışmalar sonunda, Prestige Öküzgözü 1999 itibariyle Kavaklıdere’nin diğer "monosepaj (tek üzüm şarabı)" ürünleri arasına katılmıştır. Kavaklıdere Şarapları, sahip çıktığı bu yerli Anadolu üzümünün kalitesini arttırmak ve üretimini yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Öküzgözü üzümü Kavaklıdere’nin Elazığ, Ege-Pendore ve Kapadokya–Gülşehir bağlarında yetiştirilmektedir.

Türkiye’de kaliteli şarapta ilk kez vidalı kapağın kullanıldığı “Sade” Öküzgözü, Ancyra Öküzgözü, her yıl Kasım ayının 3. Perşembesi piyasaya sunulan Primeur Kırmızı ve Türkiye’nin port yöntemiyle üretilen ilk likör şarabı Tatlı Sert Kırmızı tek başına Öküzgözü üzümünden üretilen monosepaj şaraplardır.

Öküzgözü, Selection Öküzgözü-Boğazkere ve Yakut şaraplarının kupajlarında yer alır.